Evren

Naruto evreninin genel işleyişini buradaki rehberleri okuyarak öğrenebilirsiniz.
Locked
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 1624
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Evren

Post by GM - Naruto » August 28th, 2018, 7:24 pm

Dördüncü Shinobi Savaşı'ndan 15 yıl sonra...
Image

Kabus gibi geçen savaş günlerinin ardından ülkeler başta olmak üzere, shinobi köylerinin yaraları sarılmış ve o günlerde yaşananlar yeni nesiller tarafından da tecrübe edilmesin diye alınabilecek önlemler enine boyuna tartışılmıştı. Beş Kage tarafından oluşturulan ve Birleşik Shinobi Gücü'nün devamı niteliğinde olan Shinobi Birliği küçük köylere de kapılarını açmaya başlamıştır. Her ülke ve köy kendi içindeki sorunları özkaynaklarını kullanarak halletmeye çalışırken, başa çıkılamayacak nitelikteki sorunlar Shinobi Birliği tarafından giderilmeye çalışılmaktadır. Savaşın sonuyla başlayan bu yeni devirde diyalog ve koordinasyon shinobi köyleri tarafından en büyük silah olarak görülmeye başlanmıştır.

Bu yıl yapılacak olan Chuunin Sınavı için Beş Kage Konoha'yı uygun görmüştü. Köylerin elit shinobilerinin çocuklarının veya öğrencilerinin ağırlıklı olarak yer alacağı bu sınav kuşkusuz herkes için ayrı bir heyecandı. Sınava katılacak shinobilerin bu vasıfları da dikkate alındığında, uzun zaman sonra beklenen en heyecanlı ve seyir zevki yüksek Chuunin Sınavı'nın ortaya konulacağı düşüncesi herkesin aklına işlemiş durumdaydı. Ne var ki bu durum bir dezavantajı da mevcuttu. Beş Kage'nin katılacağı ve elit olarak nitelendirilebilecek shinobilerin yer alacağı Chuunin Sınavı olası bir saldırı için oldukça uygun bir zemine sahipti. Dolayısıyla bu sınavın güvenliği ayrı bir özen ve dikkat gerektiriyordu. Bu konuda ise 7. Hokage Uzumaki Naruto ilginç bir karara imza atmıştı. Her ne kadar Kageler bu teklife pek sıcak bakmamışlarsa da, 7. Hokage'nin güvenilirliği ve inançları dikkate alındığında, teklifi kabul etmek dışında bir seçenekleri bulunmuyordu. 7. Hokage'nin kararı gereğince de, bu yıl düzenlenen Chuunin Sınavı'nın güvenliği Amegakure, Ishigakure ve Kusagakure sorumluluğunda olacaktı.

Shinobi Birliği'nde yer alan Kusagakure 7. Hokage'den gelen bu teklifi doğruca kabul etmişti. Ishigakure ise henüz Shinobi Birliği'nde yer almıyor olsa da, bu teklifi geri çevirmek istememesinden dolayı en gözde shinobilerini seçmişti. Bu iki köyden gelen özellikle Chuunin rütbesindeki shinobiler başta Beş Kage'de soru işareti uyandırsa da, güvenliğin sağlanması noktasındaki sunumlar ve bu shinobilerin yeterlilik düzeyleri dikkate alındığında, hiçbir Kage'nin kafasında birsoru işareti kalmamıştı.

Chuunin Sınavı gerçekleştiği sırada, sınavın yarıda kalmasına sebep olabilecek birkaç hadise yaşanmış olsa da özellikle Ishigakure ve Kusagakure shinobilerinin üstün gayretleri neticesinde bu olaylar bertaraf edilmişti. Sınav bu çabalar neticesinde sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştı. Elbette Kageler bu üstün gayretin farkındaydı, bu yüzden de sınav sonunda özellikle Ishigakure ve Kusagakure köylerinden gelen Chuuninler ile tüm Kageler tek tek tanışmış ve hatta sınava katılan tüm shinobilere örnek olarak gösterilmişti.


Chuunin Sınavı'ndan 1 yıl sonra...
Image

Chuunin Sınavı'nda bulunan Kageler elbette sadece izleyici sıfatlarıyla orada bulunmuyorlardı. Sınav boyunca köylerdeki ve dünyadaki durumlar tekrar masaya yatırılmış ve bu konulardaki değerlendirmeler ve planlamalar bir kez daha gözden geçirilmişti. Aradan geçen bir yılın ardından yapılan planlamalarda herhangi bir sapma veya dünya için aniden beliren bir tehdidin varlığından söz etmek mümkün değildi. Bu sebeple 7. Hokage'nin Kageleri toplantıya çağıran mesajı tüm Kageler için büyük bir sürpriz olmuştu. Mesajda sadece acil toplantı yapılması gerektiği ve toplantının yapılacağı lokasyon şifreli bir biçimde yazılıydı, bunun dışında herhangi bir bilgi gelen mesajda yer almıyordu.

Toplantının yapılacağı yere tüm Kageler zamanından gelmişti, tabi bir eksikle... 7. Hokage yine her zamanki gibi toplantıya geç kalarak geleneği sürdürmüştü. Artık Kageler tarafından alışagelmiş olarak nitelendirilen bu durum her seferinden kısa süreli bir eğlenmeye dönüşse de, bu kez 7. Hokage'nin yüzündeki ciddi ifade durumun pek eğlenmeye uygun olmadığını gösteriyordu. Nitekim 7. Hokage gibi birinin bile yüzü bu denli ciddiyse, gerçekten fazlasıyla olumsuz bir durumun olduğu ortadaydı. Bu nedenle kimse bir şey demeden 7. Hokage kendine ayrılan yere oturdu ve hemen pelerinin altından bir parşömeni çıkarıp masanın üstüne koydu. Herkesin gözü bu parşömene kaydığı esnada Naruto söze girmişti bile. Ciddi bir ses tonuyla “Parşömeni hepinizin okumasını istiyorum.” diyerek parşömeni hemen sağında bulunan 5. Kazekage Gaara'ya uzattı ve “Başta yazılanları ciddiye almamız gerekip gerekmediği konusunda emin olamadım. Bu yüzden ufak bir araştırma yapmam gerekti. Bu konuda Sasuke bazı bilgiler topladı ve yazılanların doğru olabileceği kanaatine vardık.” dedi. Bu sırada parşömen 4. Tsuchikage Kurotsuchi'ye geçmişti ve parşömeni devreden 5. Kazekage “Okuduklarım doğruysa bu daha önce tecrübe etmediğimiz bir tehdit anlamına geliyor, yanılıyor muyum?” diye sordu. Parşömeni 6. Mizukage Chojuro'ya veren 4. Tsuchikage “Haklısın Kazekage, bu tam da söylediğin gibi bir durum.” dedi gergin bir şekilde. 6. Mizukage parşömendeki yazılanları okurken şaşkınlığını gizleyemezken 5. Raikage Darui sinirli bir şekilde “Parşömeni okumakla vakit kaybedemeyeceğim, kim, ne diyor onu söyleyin.” dedi. 7. Hokage beklediği bu tepki karşısında Darui'ye dönerek “Kısaca 5. Raikage... Barışı sağlamakta başarısız olduğumuz, Shinobi Birliği'nin sadece büyük köylere yaradığı, savaştan sonra onlarca kez Bijuuların yakalanmaya çalışıldığı, ancak bundan haberimizin dahi olmadığı, tüm bu ve benzeri saldırıları kendilerinin durdurdukları, bu sırada bizim koca koca binalar dikmekle meşgul olduğumuzu, bu işleyişin daha fazla devam edemeyeceği ve insanların geleceği olarak gösterilen bizlerin sadece shinobilerin geleceği olabileceği yazıyor.” dedi. Aldığı cevap karşısındaki hoşnutsuzluğu ve öfkesi açıkça belli olan 5. Raikage “Madem öyle, koltukta oturup evrak imzaladığımız günlerin sonu geldi öyleyse, yanlış mıyım?” dedi. Tüm Kageler ağızlarını açmadan, gözlerini dahi kırpmadan, sergiledikleri kararlı tavırla cevaplarını vermişlerdi bile. 5. Raikage “Peki öyleyse, bu seferki düşmanımız kim?” diye sorunca 7. Hokage o ismi fısıldadı... “Adı...”
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 1624
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Re: Evren

Post by GM - Naruto » August 28th, 2018, 10:59 pm

RPGTurk Naruto evreni orijinal Naruto evreninde geçen olaylara dayanmaktadır. Yani Naruto ve Naruto: Shippuden serilerinden gerçekleşen olaylar birebir yaşanmış sayılmaktadır ve bu olaylarda yer alan kişiler RPGTurk Naruto evreninde de bulunmaktadır. RPGTurk Naruto evreninin başlangıç noktası, Boruto: Naruto Next Generations serisinde gerçekleştirilen Chuunin Sınavı'ndan 1 sene sonrasıdır. Her ne kadar orijinal serilere bağlı olarak ilerleyecek olsak da, Boruto: Naruto Next Generations serisinde flashbackler neticesinde geçmiş dönemde hiç görmediğimiz olaylara ilişkin verilen bilgiler RPGTurk Naruto evreninde yer almayacaktır. “Blank Period” olarak nitelendirilen bu dönemlerde orijinal seride yaşananlar anlatılsa bile, bu RPGTurk Naruto evreninin bir parçası sayılmayacaktır.

RPGTurk Naruto evreni için yaratılan tüm karakterler söz konusu Chuunin Sınavı'nda güvenliği sağlayan ekipte olduğu varsayılmıştır. Bu durum kaçak shinobiler için de aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır. Karakteriniz 1 sene önce gerçekleşen bu sınavdaki güvenliğinden sorumlu olmuş ve etkinliğin sorunsuz geçmesini sağlamıştır. Kaçak olarak başlayan karakterler, Chuunin sınavını takip eden 1 sene içerisinde köyleri ile olan bağlarını koparmıştır.

Yaratmış olduğunuz karakterler ile Chuunin Sınavı'ndan 1 yıl sonra RP yapmaya başlıyorsunuz. Karakterinizin geçmişinde bu geçen 1 yıllık zamanda yaşadıklarınızı, kurguya da uygun olacak şekilde, anlatmanız mümkündür. Özellikle kaçak olarak evrene giriş yapacak oyuncuların, bu 1 yıllık süre içerisinde neden köylerini terk ederek kaçak olma yolunu seçtiklerini belirtmeleri gerekmektedir. Ancak hatırlatmakta fayda var ki, yaratmış olduğunuz karakterler, sıradan Chuuninler olmayıp, bizzat Kageler tarafından takdir edilmiş, isimleri öğrenilmiş shinobilerdir. Yani bu da sizlerin alelade shinobilerden farklı olduğunuzun en açık göstergesi olacaktır. Bu sebeple yaratacağınız karakterlerin sahip oldukları konuma özellikle dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.
Image
Chuunin sınavına kadar bütün hikaye olduğu gibi alınacak olsa da evren bu noktadan itibaren, kendi hikayelerimizi anlatabilmemiz adına, Naruto kurgusu ile bir kırılma yaşamıştır. Chuunin sınavının ardından ortaya çıkan karakterler ve olaylar evrende yer almamaktadır. Yani, Ootsutsuki Klanından gelen karakterler veya Kara organizasyonu ve buna bağlı yeni karakterler RPGTurk Naruto evreninde bulunmamaktadır. Bu noktadan itibaren sizinle yazacağımız hikayeler ile ilerleyeceğiz.

Günümüzde Naruto orijinal evreninin geldiği noktada teknolojik gelişmeler, geçmiş zamanlara göre bir hayli ilerlemiş durumdadır. RPGTurk Naruto evreninde de seriden gösterilen teknolojiler mevcut durumdadır. Ancak özellikle shinobilerin kullanımı için tasarlanan teknolojik aletlerin birçoğunun henüz geliştirme aşamasında olması nedeniyle günlük hayatta kullanıma uygun olmaması ve bu ekipmanların belli köylerde var olduğu dikkate alındığında oyuncuların söz konusu teknolojik ekipmanlara ulaşımı bir hayli güç olacaktır. Açıkçası tarafımızca teknolojide yaşanan bu gelişmelerin shinobi ruhunu yok ettiği düşünülmekte, söz konusu teknolojilerin halihazırdaki şekliyle oyuncularını sunulmasını sakıncalı bulmaktayız. Ancak bu demek değildir ki bu tür teknolojik ekipmanlara ulaşmanız veya karşınıza çıkması mümkün değildir.

Evrende oynanabilir 2 köy bulunmaktadır, fakat karakteriniz kaçak olarak başlayabilir. Oynanabilir köyler Ishigakure ve Kusagakure'dir. Diğer büyük ülkelerin gizli köylerine göre ufak kalsalar da hatırı sayılır bir kültür ve geçmişe sahiptirler. Bu köy liderleri Kage olarak anılmaz, zira 5 büyük shinobi ülkesine mensup değillerdir. Onun yerine, "büyük lider" anlamına gelen Daichou ünvanı kullanılır, Her bir köyün spesifik olarak liderine ise, "-chou" eki eklenir; Ishi-chou ve Kusa-chou gibi. Bunların her biri sırasıyla "Kaya lideri" ve "Çimen Lideri" anlamına gelir. Köy liderleri diğer büyük ülkelerdeki köylere göre daha az otonomiye sahiplerdir ve Daimyo'ların sözlerinden çıkmaları pek beklenen veya olası bir durum değildir. Bu yüzden genelde bulundukları ülkelerin özel askeri gücü olarak görev yaparlar.

Aşağıdaki mesajlarda Kusagakure, Ishigakure ve bölgedeki bir diğer güç olan Amegakure hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 1624
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Re: Evren

Post by GM - Naruto » August 29th, 2018, 12:04 am

ImageKusagakure
Kusagakure, Çimen ülkesindeki Otonashi düzlüklerinde bulunur ve çevresi 3 büyük tepeyle çevrilidir. Bu tepeler köye stratejik bir savunma sağlar. Köyün mimarisi tipik japon usulüne göredir ve sokaklar köyden dışarı ilerledikçe karmaşıklaşsa da düzgünce ayarlanmış bir adres sistemi ile en azından kaybolmadan aranılan yerin bulunması mümkündür. Evler asya kültürünü taşır ve bir kaç katlı olabilirler. Genelde tek katlı evler ön plana çıksa da büyük aileler çok katlı evleri tercih eder. Ailelerin geneli bir kaç jenerasyon olarak beraber yaşarlar ve mahalleler kendi aralında bir komünite oluşturmuştur. Komşuluk ilişkileri Kusagakure'de önemlidir ve köyde bir komşu aç yatıyorsa diğer uyuyamaz. Birbirlerine destek olmayı savaş zamanında zor yoldan öğrenen halk artık birbirine ilginç bir bağ ile kenetlenmiştir.


Köy merkezine doğru binaların katları artar ve iş hanlarının sayısı çoğalır. Meydana kadar yollar genişler oradan daralarak köyün diğer yerlerine dağılırlar. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir büyük köyden farkları görülmese de Kusagakure'nin kendine öz bir yaşam tarzı vardır. Evlerin ve binaların çatıları her zaman kullanım halindedir, kafeler genelde büyük binaların çatılarına kurulur ve evlerin çatıları bir şekilde değerlendirilir. Bu yüzden insanlar oraya çamaşır asmaktan fazlasını yaparlar. Güneşli ancak bol rüzgarlı bir iklime sahip olan Kusagakure'nin akşamüstü melteminin keyfi en güzel yüksek alanlarda çıkar ve halk da bunu avantajına kullanmaktadır. Köy merkezindeki büyük binaların bir çoğu ara köprü ve platformlar ile birbirlerine bağlıdır.
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 1624
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Re: Evren

Post by GM - Naruto » August 29th, 2018, 12:10 am

Image


Ishigakure
Ishigakure, Kurobe vadisinin içine kurulmuştur ve çevresini Shirakami ormanı sarar. Kurobe vadisi içine bir köyün sığabileceği kadar büyük olsa da, yıllar geçtikçe genişleyen Ishigakure vadinin yanlarını yontmak ve basamaklaştırmak zorunda kalmıştır. Bu yüzden köyün asıl merkezi vadinin ortasında kalsa da yanlara doğru genişledikçe yükselti artar ve 2 farklı kat oluşur. Bu katlar gelir düzeyine göre sıralanmıştır ve yeni, yüksekte bulunan evler soylulara ayrılmıştır. Ishigakure'de farkedilebilen ancak yasal bir dayanağı bulunmayan ince kast sisteminin bir sonucudur bu durum. Popülasyon halk, zanaatkâr, soylu ve shinobi olmak üzere 4 bölüme ayrılmıştır. Bunlardan her biri köyde farklı bir muamele görür. Soylular bir çok kaynağa sahipken halk bu özerklikler için para ödemek zorundadır. Ishi halkının geneli fakir olmasa da, veya kötü şartlar altında yaşamasalar da, bu fark kendini hissettirir. Zanaatkârlar halk arasında el üstünde tutulur ve bu zanaatı icra ettikleri sürece, bir şeyler satmasalar da zanaatkâr maaşı alabilirler. Shinobiler ise köyün ve ülkenin koruyucuları olarak onur ve gurur duyulan bir sınıftır. Her bir akademi mezunundan da bu onura karşılık iyi işler başarması beklenir.

Köyün geneli mükemmel bir düzen içerisinde tasarlanmıştır. Evler standarttır, sokaklar dar olsa da karışık değildir ve mükemmel bir adres sistemi ile ayarlanmıştır. Mimarideki ince dokunuşlar ve işlemeler düz duvarlara derinlik katar. Bir çok bina savaş sonrasında restorasyon görmek zorunda kalsa da Ishigakure ünvanlarına yakışır bir işçilik ile eski parıltısını köye geri kazandırabilmiştir. Binaların yükseklikleri merkezden dışa doğru gidildikçe azalacak şekilde tasarlanmıştır ve istisnasız bu şekilde devam eder. Binaların geneli sert kayadan yapılmıştır ve oldukça dayanıklıdır. Köyün vadinin içinde olması aldığı ışığı azaltsa da halkın geneli esmer tenli ve sert mizaçlıdır. Köy merkezi dışında pek yeşillik görülmez, genelde kahverengi tonlar köye hakimdir.
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 1624
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Re: Evren

Post by GM - Naruto » August 29th, 2018, 3:20 pm

Image

Amegakure
Amegakure, Kaya ve Çimen ülkeleri arasında bulunur ve çevresi irli ufaklı onlarca gölle çevrilidir. Sürekli sağnak yağış alan iklimi ile birlikte göllerin değişen yapısı, detaylı bir haritalandırmayı imkansız kılmaktadır. Köy merkezi ise, yağmur sularının çoğunluğunun toplandığı bir göl ile çevrelenmiştir. Köydeki binalar çoğunlukla demir-taş ağırlıklı, zaman zaman köprülerle birbirine bağlanmış kulelerden oluşmaktadır. Bunun dışında kullanım amacına göre yüksek, alçak onlarca bina görmek mümkündür. Köy yerleşim planının fazlasıyla karışık olması yabancı insanlar için zorlayıcı olsada, köyde yaşayanlar için aslında muazzam bir düzen sağlanmıştır. Ulaşım için kullanılan tüneller, bağlantılı binalar, kanalizasyon yapıları köy içi ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Kuleler genellikle askeri karargahlar ve üst düzey yetkililerin konaklaması için kullanılmakta. Geriye kalan binalar ise köy halkı tarafından gündelik ihtiyaçlar için sahiplenilmiş.

Amegakure geçmişte edinilen gelişmiş endüstrisini hala korumaktadır. Binalarda ve köyün koruma stratejilerinde bu bilgi birikiminden izler görmek mümkündür. Buna rağmen savaş sonrası işler Amegakure için çok da iyi gitmemiştir. Herhangi bir ülkeye bağlı olmamaları politik anlamda köyü yaralarken, savaştan sonra tamamen lidersiz kalmaları, iç kargaşalar, shinobi birliğine kabul edilmelerine rağmen şüpheli yaklaşımlar geçtiğimiz on altı senede Amegakure'nin büyüklüğünü yaralayan etmenler olmuştur. İç savaşlar köy denetimini azaltmış, denetlenemeyen topraklar ise ya kaybedilmiş ya da başıboş bırakılmıştır. Şu an için Amegakure, sadece köy merkezini ve merkez dışında birkaç stratejik noktayı elinde tutmakta.

Tenha topraklar ise çoğunlukla harabeler ile dolu. Yıkık, terkedilmiş binalar, mühürlenmiş üsler, eski shinobi anıtları... Asayişin bu bölgelere uğramıyor oluşu sebebiyle artık çok daha farklı bir kitleye ev sahipliği yapıyor. Saklanmakta olan kaçak shinobiler, üslerini bu gelişmiş binalara kuran örgütler, eski güçlü shinobilerin hazinelerini bulabileceğini düşünen avcılar, dünya üzerindeki birliğe rağmen el altından bu topraklara göz dikmiş köyler...
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
Locked

Return to “Rehberler”