Genel Durum

Kurgusal gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
Locked
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 910
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Genel Durum

Post by GM - Naruto » August 27th, 2018, 3:35 am

Dördüncü Shinobi Savaşı'ndan 16 yıl sonra, Yaz

İklim;
Çimen Ülkesi'nde şu anda insanı rahatsız etmeyen ılık yaz günleri yaşanmaktadır. Kısa süreli yağmurlar sayesinde sıcaklıklar yükselmezken, ekinler de sağlıklı bir şekilde yetişmeye devam etmektedir.

Kaya Ülkesi'nde ise hava sıcaklığı bir hayli artmış durumda ve kuraklık tehlikesi yaşanmaktadır. En son yağan yağmurun üzerinden bir hayli süre geçmiş olması ekinleri etkilemeye başlamıştır.

Moral;
Kusagakure'de halk fazlasıyla huzurlu durumda. Savaşın fiziksel olarak yıkıcı etkilerini tam olarak yaşamadıkları için, psikolojik hasar da hızla atlatılmış durumda. Kusachou'ya olan güven ise hiç olmadığı kadar yüksek. Shinobi Birliği'ne katılınmasına rağmen sergilenen mesafeli tutum genel anlamda olumlu karşılandı. Kusagakure'nin büyüme aşamasına girdiğine işaret eden eylemler ise halkın mevcut yönetime olan desteğini her geçen gün yükseltiyor.

Kusagakure shinobileri Shinobi Birliği'ne koyulan dengeli mesafeden kısmen rahatsız. Bu konuda sabit bir tutum sergilenmemesinin köyün geleceği için riskli olacağı yönünde görüşler bulunmakta. Yine de Kusachou'nun, yeni tehditlere karşı Kusagakure'yi daha güçlü bir konuma getireceğine, köyün artık durağan bir tutum sergilemeyeceğine dair söylediği sözler güçlü bir birlik oluşturmuş durumda.Ishigakure'de ise halk yeni liderlerine bir hayli ısınmış durumda. 6. Ishichou'nun yönetimi altında köylerinin gelişeceği düşünmekteler. Ancak Shinobi Birliği içerisinde tam olarak yer almamış olmaları ufak da olsa bir tedirginlik yaratmaktadır. Bunun dışında kurak yaz günleri nedeniyle ekinlerin telef olma ihtimaline karşı yönetimin kendilerine destek olmasını umut ediyorlar.

Ishigakureli shinobiler arasında en büyük fikir ayrılıkları yine Shinobi Birliği'ne dahil olma konusunda. Her ne kadar kimse 5. ve 6. Daichoular'ın kararını alenen sorgulamasa da, shinobiler arasındaki tartışma fısıltılar halinde dolanmakta. Bu durumda shinobiler arasında ufak gerilimlere neden olmakta.
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
User avatar
GM - Naruto
Game Master
Game Master
Posts: 910
Joined: August 25th, 2018, 6:19 pm

Re: Genel Durum

Post by GM - Naruto » January 8th, 2019, 1:24 am

Dördüncü Shinobi Savaşı'ndan 16 yıl sonra, Güz

İklim;
Çimen ülkesinde yağışlar artmış durumda. Tam bir Yağmur Ülkesi durumu olmasa da, köyün iç kesimleri de sınırlarda yaşanan yağışlı iklimi hissetmeye başlıyor. Yağmur Ülkesi'ne yakın olan kısımlarda ise bir haftayı bulan sağanaklardan söz ediliyor. Herhangi bir şekilde altyapıyı veya gündelik hayatı etkileyen durumlar söz konusu olmasa da, yeşillerle bilinen Çimen Ülkesi yavaş yavaş sararmaya başlıyor.

Kaya Ülkesi'nin tipik kuraklığı, Yağmur Ülkesi'nin ikliminin sınırlarını aşması sebebi ile azalıyor. Ishigakure'ye kadar hissedilen bu yağmurlar çok uzun süreli değil ancak insanları bazen hazırlıksız yakalayabiliyor. Bununla beraber havalar da yavaş yavaş soğuyor. Ufukta kar olmasa da, yağmursuz günlerin sabahına bir kaç üst kesimlerdeki kasaba ayaz ile uyanıyor. Genelde yeşil ve kahverengi bir renk paletine sahip olan ülke yavaş yavaş sarı tonlar da kazanmaya başlıyor solan ağaçlar ile beraber.

Moral;
Askeri harekatlar Çimen Ülkesi sınırında sürerken eş zamanlı olarak, Kawakami kasabasında gerçekleşecek olan geleneksel Samito festivali için de önlemler alınmakta. Tüm ülkelerden gelen fırsatçı tüccarları misafir edecek bu festival Çimen ülkesi için ayrı bir önem taşıyor. Ancak halk arasındaki konuşmalar, festivale olan katılımın bu sene öncekilere nazaran daha az olduğunu göstermekte. Şikayetler, bunun sebebinin sınır bölgelerindeki güvensizlik olduğunu işaret ediyor. Son dönemlerde yaşanan bu olaylar, hem köy tüccarlarının hem de dış ülke tüccarlarının işini bir hayli engelleyerek Çimen ülkesi sakinlerini en azından ekonomik olarak sallantıya sokmuş durumda.

Kusagakure son dönemlerde askeri hareketler ile kaynamakta. Yağmur ülkesi sınırlarında, zaman zaman da iç kısımlarda yaşanan durumlar Kusagakure'yi aktif hamleler yapmaya zorlamakta. Sınır köylerine verilen zayiatlar ile başlayan bu süreç, köyün gözde Chuunin'lerinden Kinshi'ye Yağmur ülkesi topraklarında yapılan saldırı ile uç noktaya vardı. Kinshi'nin kurtarılmasından sonra ise sınır bölgesi adeta cepheye dönüştü. Riaru çevresinde toplanan fanatikler, köy ve yerleşke saldırılarını arttırırken köye ulaştırılan bilgilere göre daha büyük bir saldırının hazırlıklarını sürdürdüğü düşünülüyor. Son edinilen bilgilere göre saldırılar şu anlık Doushi kasabasına yoğunlaşmış durumda.

Uzun süredir Amegakure yönetimi ile iletişim kurulamadığından dolayı yapılan askeri hamlelerin kapsamları fazlasıyla kısıtlı. Buna rağmen Kusagakure shinobileri, saldırılara karşılık veriyor olmaktan dolayı fazlasıyla hoşnutlar. Özellikle bugüne dek pasif olmasıyla dikkat çeken Kusagakure'nin sahaya sert bir şekilde girmesi takdir ediliyor.

Halk ise dalgalı bir davranış göstermekte. Çimen ülkesinin iç kısımlarında halk, shinobiler ile aynı coşkuyu hissetse de sınır bölgelerinde aykırı sesler yükselmekte. Uygulanan katı kurallar, yaşanan saldırılar ve sivil kayıplar nedeniyle shinobilere olan güven bir hayli azalmış durumdaydı. Üzerine eklenen ekonomik darboğaz ile birlikte halkın shinobilere olan tutumları bir hayli sertleşmiş durumda.Ishigakure ve Kaya Ülkesi'nin içinde bulunduğu gergin hava hala daha etkisini sürdürmekte. Bu gerilim henüz daha halka sirayet edecek bir etki göstermese de, tarafların konuyla ilgili takındığı sert tavırdan geri adım atmaması ilişkileri zora sokmakta. Ishigakure halkı, Ishichou'ya duyduğu güven ve saygı nedeniyle, isyan boyutuna varmayan bu direnişten memnun görünse de, ticari ve gündelik hayatın bu gerilimden henüz etkilenmemesi bu görüşün şimdilik kuvvetli olmasına neden olmakta. Bunun yanında, Daimyo'nun kişisel asistanı Otake Takeru'nun bir süredir Daimyo'nun yanında görünmediği ve görevinden ayrıldığı gibi söylentiler, Ishigakure halkının yaşanan gerilimde kazanan tarafta olduklarını düşünmelerini sağlamakta. Tüm bu yaşananların yanında, Chuunin rütbesinde birkaç shinobinin ismi halk arasında dolaşmaya başlamış durumda. Genellikle takdirlerle beraber telaffuz edilen bu isimler, halkta bir nevi güven hissi yaratmakta. Bu isimlerin başında ise, kendisine "Momo" olarak da hitap edilen Kotegawa Chisa geliyor.

Tüm bu olan bitenin yanında, Kuzuryu-gawa Nehri'nin kenarında kurulmuş bir kasabadan yükselen bir isim, Ishigakure'ye kadar duyulmuş durumda. Kasabanın hayati sorunlarını çözmüş olan ve isminin Kaoru olduğu öğrenilen bu adamın, kasaba için yaptıkları Ishigakure halkının da diline düşmüş halde. Fakat, halk arasında Kaoru ile Ishigakure'nin farklı cephelerde bulunduğu konuşulduğu için, şimdilik kimse Kaoru'nun ismini ağzına almak istememekte. Yine de, Kuzuryu-gawa Nehri kenarından gelen haberler, halkın bir hayli ilgisini çekmekte ve anlatılan hikayeler Kaoru'nun aslında kötü biri olmadığı inancını yaymakta.

Ishigakure ve Kaya Ülkesi arasında yaşananlar, shinobiler arasında çok daha ince bir çizgi üzerinde ilerlemekte. Her türlü olasılığa karşın Çakılların gizliden çalışmalar yürüttüğü söylentileri kulaktan kulağa yayılmakta. Bu durum karşısında bazı shinobiler Daimyo'ya karşı gelmenin büyük bir suç olduğunu düşünürken, bazı gruplar Ishigakure'nin kendi çabalarıyla bugünkü konumuna geldiğini ve Daimyo'nun emirleri olmadan da güçlü kalabileceklerini düşünmekte. Bu söylentilerin yanında, Otake Takeru'nun başına gelen son olayın Çakılların yaptığı gibi söylentiler de shinobiler arasında yayılan bir hikaye olsa da, bu hikaye şimdilik pek itibar görmemekte.

Shinobilerin dikkatini çeken bir diğer husus ise, Kuzuryu-gawa Nehri'nin kenarında kurulan bir kasabadan gelen isim: Kaoru. Bu ismin Kuzuryu-gawa'daki etkisi karşısında shinobiler Kaoru'nun ciddi bir tehlike olduğunu düşünmeye başlamış durumda. Bu konuda Ishichou'dan veya yetkili bir ağızdan henüz bir bilgi verilmemesi, ufaktan huzursuz bir ortam da yaratmakta. Bu durum, bazı shinobilerin arasında Kaoru'nun faaliyetlerinin Ishichou tarafından desteklendiği söylentilerini bile yaratmaya başlamış halde. Yine de Ishigakure halkına karşı bu isimle ilgili bir soru sorulmamakta veya bu konuda ekstra bir araştırma yapılmasına gerek görülmemekte.

Tıpkı halk arasında olduğu gibi, bu dönemde bazı isimler shinobiler arasında da öne çıkmış durumda. Bu isimlerden en dikkat çekeni, bir süre öncesine kadar shinobiler tarafından tepkiyle karşılanan Kotegawa Chisa. Faaliyetleri ve başarılarıyla adından söz ettiren Chisa'nın yanında Jirou Ryu isimli shinobinin de adı sıklıkla dile getirilmeye başlanmış durumda. Ayrıca, üstlendikleri görevlerle Ishigakure'nin gelişimine etki edeceği düşünülen Oita Butsuo ve Shimada Kazuo'nun isimleri de yüksek rütbeli shinobiler arasında konuşulmakta ise de, henüz diğerleri kadar etkin bir kitleye sahip değiller. Tabii iyi anlamda ünlü olan shinobilerin yanısıra, ismi geçince halkta bir tepki oluşturan shinobiler de mevcut, aynı jenerasyondan olan Kotegawa Ooki gibi. Ishigakure ve Kaya Ülkesi arasındaki gerginliğin kıvılcımını ateşleyen isimlerden olan Ooki, halk nezdinde pek sevilmiyor.
Bu hesaba atılan PM'ler kontrol edilmemektedir.
Locked

Return to “Kurgular”